$595,501 in Scholarships Awarded by Permian Basin Area Foundation for 2016-2017

July 14, 2016– MIDLAND, Texas – Permian Basin Area Foundation announced $595,501 in scholarship awards at its 20th Annual Scholarship Dinner held at the Midland County Horseshoe.

Approximately 300 students, parents, donors, and community leaders attended this year’s event. Senior United States District Judge Robert Junell, Western District of Texas, challenged scholarship awardees to always do their best with the talents, skills, and resources they are given and to give back to their communities. The Foundation presented 289 scholarship awards to students primarily from communities throughout West Texas. These were made possible by generous donors to the Foundation’s more than 80 endowed scholarship funds. “These awards represent an investment in the academic future of these bright young people. It is an impressive sum but the return on that investment in terms of impact on our community, state, and country is priceless,” said Mark Nicholas, chairman of the Foundation’s Board of Governors. “Since its inception 27 years ago, the Permian Basin Area Foundation has provided services to donors and communities in West Texas. Grants and scholarships totaling more than $81 million and counting have been awarded by the Foundation.” “Thank you for your generous support of the scholarship program. Your vision and commitment helps fulfill the educational dreams of students today and for generations to come,” said Nicholas in acknowledgment of the contributions by the Foundation’s donors. “The nearly $600,000 announced this evening will fuel the future educational hopes and dreams of these outstanding young men and women,” commented Guy McCrary, Foundation president and CEO. “Thanks to the support of numerous donors throughout West Texas, Permian Basin Area Foundation continues to provide opportunities for enriching thousands of lives in our communities.” Awards from the Foundation’s scholarship funds for the upcoming academic year are (listed by home community of recipients): Ackerly Wes-Tex Telephone Cooperative Scholarship....................... Dyllan Tindol Alpine Ted & Von Dean Lawson Memorial Scholarship.................. Hannah Hand, Ernesto Rivera  Andrews Kristin Corbin Memorial Scholarship.................................... Hannah Haynes, Hayden Wells Frank Cowden, Jr. Memorial Scholarship.............................. Erik Lopez, Nicolas Orona Amy Gardner Memorial “Louis Armstrong” Scholarship..... James Leonard, Erik Lopez Marie Hall Scholarship........................................................... Whitnee Fierro Donnie Munsell Memorial Scholarship.................................. Samuel Robertson E. Grace Osadchuk Memorial Merit Scholarship in Music...Gabriel Sanchez Permian Honor Scholarship................................................... Zana Guest, Madison Ray, Alyssa Rowell  Balmorhea Marie Hall Scholarship........................................................... Karly Mondragon  Beeville Permian Basin Geophysical Society Scholarship................... Kasey Howard  Big Lake Wes-Tex Telephone Cooperative Scholarship....................... Rosanna Aguilera  Big Spring Frank Cowden, Jr. Memorial Scholarship.............................. Nathan Jimenez Marie Hall Scholarship........................................................... Marcela Norman, Kelli Schaedel Mashburn Legacy Scholarship............................................... Kaitlyn Nichols Permian Honor Scholarship................................................... Julia Box, Nathan Jimenez, Blake Zitterkopf Wes-Tex Telephone Cooperative Scholarship....................... Amber Monks, Blake Zitterkopf College Station Permian Basin Geophysical Society Scholarship................... Vicky Gao Crane Permian Honor Scholarship................................................... Tara Priest, Chelcie Taylor Dallas Permian Basin Geophysical Society Scholarship................... Madeline Jones  Denver City Permian Honor Scholarship................................................... Bailee Burkett  El Paso Dawson Geophysical Scholarship ......................................... Ashley Nauer Permian Basin Geophysical Society Scholarship................... Afshin Gholamy Salehabady Forsan Wes-Tex Telephone Cooperative Scholarship....................... Jayton Schreiner Fort Stockton Della and Tom Campbell Family Scholarship........................ Alexus Quintana Gail Wes-Tex Telephone Cooperative Scholarship....................... Karly Etheredge  Garden City Cindy B. Jenkins Scholarship................................................ Rafe Royall Joe E. Morales Memorial Scholarship.................................... Bailey Matschek Wes-Tex Telephone Cooperative Scholarship....................... Ashlyn Koenning Gardendale Marie Hall Scholarship........................................................... Katie Reeves Madhuri Vindhya Kumar Memorial Scholarship................... Katie Reeves Madhuri Vindhya Kumar Memorial Nursing Scholarship..... Kendra Camarena  Golden, CO Permian Basin Geophysical Society Scholarship................... Qifan Liu  Grand Junction, CO Ted G. Roden Memorial Scholarship of Standards Sales Co..Leigha Summers Grandfalls Ward County Community Scholarship.................................. Amanda Brandenburg Houston Mark Nicholas Scholarship for Engineering.......................... Alan Nieto Permian Basin Geophysical Society Scholarship................... Zuralmy Camacho-Carrera, Andrea Paris Castellano  Ignacio, CO Ted G. Roden Memorial Scholarship of Standards Sales Co..July Stricherz  Indianapolis, IN Laura Catherine Van Gundy Young Memorial Scholarship.. Troy Lane  Katy Ted & Von Dean Lawson Memorial Scholarship.................. Alec Ritzell Permian Basin Geophysical Society Scholarship................... Veronica Guzman Kermit Marie Hall Scholarship........................................................... Kaylynn Cook Permian Honor Scholarship................................................... Aracely Escarcega Lamesa Lamesa Golden Tornado Jubilee Scholarship........................ Draven Martinez, Matthew Thompson Lawrence, KS Permian Basin Geophysical Society Scholarship................... Erich deZoeten Lenorah Grace Loveless Jones Scholarship......................................... Braeden Jones Mashburn Legacy Scholarship............................................... Bryce Blocker, Kristen Blocker, Jack Kennady Gordon and Inez Stone Memorial Scholarship...................... Jack Kennady Wes-Tex Telephone Cooperative Scholarship....................... Braeden Jones Levelland Marie Hall Scholarship........................................................... Maegan Hodge Lewiston, ID Riddle Family Scholarship..................................................... Julian Ankney Louisville, KY Ted G. Roden Memorial Scholarship of Standards Sales Co..Jennifer Leonhardt, Alexander Phillips  Mattoon, IL Laura Catherine Van Gundy Young Memorial Scholarship.. ..Heather Moore-Hinton, Paul Weber  McCamey Thelma Windham Scholarship............................................... Cierra Martinez, Jamie Nunez  Midkiff Rankin Community Education Scholarship........................... Elsy Alvarado  Midland Association of Energy Service Companies Scholarship........ Callie Gilbert, John Vosika Tyler Berry Memorial Soccer Scholarship............................. Autumn Mast, Alex VonHolle Bowers Family of Funds Scholarship.................................... Kiara Chambers Judge Lucius Bunton Memorial Law Scholarship................. Jennifer Klein Della and Tom Campbell Family Scholarship........................ Madison McClain Patricia Cobb Memorial Scholarship...................................... Anne Bergman, Claire Lancaster, Victoria Reyna, Austen Wade Connell Family Scholarship................................................... Aaron Perez Frank Cowden, Jr. Memorial Scholarship.............................. Anthony Dragun Dawson Geophysical Scholarship ......................................... Thawng Bik, Zack Byars, Max Firkins, Oluoma Okogbue, Laura Raines Bob & Dorothy Deavenport Scholarship............................... Maria Jimenez Decker Family Scholarship/University of Oklahoma............ Andrew Norwood, Caroline Norwood, Blake Rasmussen Mary Frances “Chan” Driscoll Kappa Alpha Theta Sch........ Annette Mayne Marie Hall Scholarship........................................................... Lyssa Bell, Adalinda Carl, Emily Felts, Viviana Perez, Kaylee Renteria, Haley Rhodes, Yoselyn Rodriguez Gene Douglas Hawley Memorial Scholarship ...................... Wesley Hall John & Rose Marie Healy Memorial Scholarship.................. Uzair Waheed Elizabeth Henry Memorial Scholarship................................. Marie Ament, Michael Bell Clayton Welch Henson Memorial Scholarship...................... Jeffery Franklin, Mayson Thompson Daniel Parker Herd Memorial Scholarship............................ Navy Butler, Amanda Halas, Jessica Hernandez Bob & Bobbie Hill Scholarship ............................................ Gerald Adkins, Samuel Harryman, Alejandro Jimenez Grace Loveless Jones Scholarship......................................... Alejandro Jimenez Wally Kleine Bulldog Excel Scholarship............................... Jose Chavez, Cassidy Hale Shannon S. Lea Memorial Scholarship.................................. Blythe Lary Randy Lee Scholarship.......................................................... Eric Kam, Claire Smith Jimmie & Dorothy Mashburn Scholarship............................. Nathanael Garlington Mashburn Legacy Scholarship............................................... Nathanael Garlington, Maria Jimenez, Aaron Perez Midland Reunion 2000 Scholarship...................................... Jacob Horner Midland Texas Tech Alumni Scholarship ............................. Bailee Wallace Bill Mims Memorial Scholarship............................................ Taylor Warren, Jordan Wilson Katy & Paul Morrow Scholarship.......................................... Rachael Boyt, Mills Hullender Ann & Roy Northern Memorial Scholarship......................... Madison Byrom Tommy Norwood Memorial Scholarship............................... Jacob Mata Joe M. Parsley Engineering Scholarship................................ Anthony Dragun, Clayton Lawrence Permian Basin Scholarship for Petroleum Engineering......... Axel Durham, Jacob Mata Permian Honor Scholarship................................................... Katherine Boyd, Jena Burkhart, Raylee Durham, Foster Kemp James C. Pitts, Jr. Memorial Scholarship............................... Oluwaseun Okimi Blanche Plunkett Memorial Scholarship................................ Megan Sitzman, Natasha Thio Jacob Power Fighting Rebel Memorial Scholarship.............. Adan Chavez, Jonathan Simmons, Kayden Thomas James L. and Judith A. Roberts Scholarship......................... Blythe Lary Ted G. Roden Memorial Scholarship of Standards Sales Co..Sunita Heeraman Brian A. Semple Memorial Scholarship................................. Marion Dearstyne, Kathryn McGowan, Juan Rodriguez, Morgan Schaffer Sharyland Utilities Scholarship.............................................. Davis Baker Todd Shiplet Memorial Scholarship...................................... Joseph Flores Mary Spannaus Medical Education Memorial Scholarship... Kylie Rodriguez Daffy Tabor Memorial Scholarship....................................... Lauren Barnes, Samantha Kail Patrick Wayland Memorial Scholarship................................. Matthew Gallegos, Sam Grimes, Jackson Lancaster, Charles Schmidt Wes-Tex Telephone Cooperative Scholarship....................... Ragan Hollingsworth Philip Wickman Memorial Scholarship.................................. Jacob Horner Cole Williams Memorial Scholarship..................................... Kathryn McGowan Barbara Yarbrough Scholarship............................................. Oluwaseun Okimi Galberson Zachery Scholarship............................................. Javier Valdes Monahans Stephen Neace Memorial Scholarship................................... Valerie Lujan, Megan Redmon, Kayleen Toscano E. Grace Osadchuk Memorial Merit Scholarship in Music...Cindy Benbow Permian Basin Geophysical Society Scholarship................... Brady Lujan Permian Honor Scholarship................................................... Cassidy Taylor Alan Ruth Memorial Scholarship........................................... Gabrielle Deerinwater Ward County Community Scholarship.................................. Mickey Heflin, Marcus Montez, Mario Nunez, Hannah Thomas Muleshoe Floyd & Mary Burris Memorial Scholarship.......................... Shyanne Carpenter  Odessa Association of Energy Service Companies Scholarship........ Keverlie White Della & Tom Campbell Family Scholarship........................... Alexus Galindo, Caitlin McIntire, David White Dawson Geophysical Scholarship ......................................... David Mberwa Marie Hall Scholarship........................................................... Amber Stewart Daryl Lynn Hunt Memorial Scholarship ............................... Jake Anderson, Kyle Kennedy Cindy B. Jenkins Scholarship................................................ Hazzel Ramos, Andrew Shelton Grace and Bob King Scholarship.......................................... Matthew Hansen, Sunghwan Ko, Marissa Torres, Cristina Valenzuela Madhuri Vindhya Kumar Memorial Scholarship................... Amanda Adkins, Kameryn Herron, Abigail Martinson, Hunter Tippett, Mitzi Trujillo Madhuri Vindhya Kumar Memorial Nursing Scholarship..... Selena Delgado, Serena Delgado Ted & Von Dean Lawson Memorial Scholarship.................. Cassandra Sandoval Permian Honor Scholarship................................................... Kelsi Babcock, Natalie Baeza, Katy Bailey, Ayra Monica Cirilo, Hazael Contreras,                   Dogan Ervin, Tailyn Gillette, Victoria Hinesly, Kendra Juarez, Hope Lopez, Andrew Lucas, Harlan Martin, Bethani Martinez, Levi Ramirez, Briana Ramos, Joshua Rubalcaba, Keverlie White, Kailea Williams Curtis Pool Scholarship.......................................................... Alexus Galindo Sharyland Utilities Scholarship.............................................. Andrew Blackstone Daffy Tabor Memorial Scholarship....................................... Kameryn Herron  Olive Branch, MS Ted G. Roden Memorial Scholarship of Standard Sales Co..            Jeremy Churchill Olney, IL Laura Catherine Van Gundy Young Memorial Scholarship.. ..Madelyn Dunn Owensboro, KY Ted G. Roden Memorial Scholarship of Standard Sales Co..            Camille Armstrong Presidio Ted & Von Dean Lawson Memorial Scholarship.................. Dafne Rodriguez Pueblo, CO Ted G. Roden Memorial Scholarship of Standard Sales Co..            Tanner Gettel Rankin Rankin Community Education Scholarship........................... Brian Gaddis, Zebrian Huitron, Bryleigh MacGregor, Zane Nail, Diane Renteria, Michael Rodriguez,                   Bobbie Steen, Kevin Wallace, Riggan Wright Thelma Windham Scholarship............................................... Bryleigh MacGregor Roundrock Mark Nicholas Scholarship for Athletics............................... Samantha Strohmeyer San Angelo Dawson Geophysical Scholarship.......................................... Walter Reed Ted G. Roden Memorial Scholarship of Standard Sales Co..            Garrett O’Brien, Kayla Ordiway  San Antonio Mark Nicholas Scholarship for Athletics............................... Mauricio Craig Santa Anna Association of Energy Service Companies Scholarship........ Genia Jones   Slaton Ted G. Roden Memorial Scholarship of Standard Sales Co. Taylor Polk  Southaven, MS Ted G. Roden Memorial Scholarship of Standard Sales Co..            Toicheyanne Beckworth Stanton Connell Family Scholarship................................................... Rachel Billett, Dakota Stull, William Wells J. Alex & Ruby Haggard Scholarship.................................... Skyler Church Clayton Welch Henson Memorial Scholarship...................... Sterling Allen, Shelby Holland Grace Loveless Jones Scholarship......................................... Estevan Chavez Jimmie & Dorothy Mashburn Scholarship............................. Celeste Ramirez, Natalie Rangel Mashburn Legacy Scholarship............................................... Bayli Barnhill, Rachel Billett, Levi Bryand, Andres Chavez, Skyler Church, Shayne Conaway, Hannah Franklin, Tara Hernandez, Shelby Holland, Kyle Inman, Sarah Matthews,          Weston Phelps, Joshua Quaid, Natalie Rangel Nettie Millhollon Scholarship................................................ Tara Hernandez, Kyle Inman, Miranda Myrick,  Weston Phelps, William Wells Gordon & Inez Stone Memorial Scholarship......................... Bayli Barnhill, Hannah Franklin, Miranda Myrick Wes-Tex Telephone Cooperative Scholarship....................... Melesio Ramirez J.M. Yater Memorial Scholarship.......................................... Sarah Matthews, Joshua Quaid Tarzan Grace Loveless Jones Scholarship......................................... Emily Glaze Mashburn Legacy Scholarship............................................... Victoria Hunt Johnny Peugh Memorial Scholarship..................................... Emily Glaze, David Martens Dan & Billye Saunders Scholarship....................................... Victoria Hunt  Valentine Ted & Von Dean Lawson Memorial Scholarship.................. Gabriela Tarango  Wickett Alan Ruth Memorial Scholarship........................................... Raynah Ramirez  Wink Marie Hall Scholarship........................................................... Aaron Carman, Katelyn Shackelford Cindy B. Jenkins Scholarship................................................ Aaron Carman Permian Basin Area Foundation facilitates the creation of permanent charitable funds in partnership with donors and provides grants to address community needs and enrich the quality of life in the Permian Basin.  For more information about the Foundation, including how to apply for grants and scholarships, visit its website at www.pbaf.org.
+ more

Over $1.18 Million Awarded in Spring Competitive Grant Cycle

July 6, 2016 – MIDLAND, Texas – Permian Basin Area Foundation announced $1,472,395 in grants to nonprofit organizations serving the region during a news conference held today at Museum of the Southwest.  Of this amount, $1,182,495 was awarded during the semi-annual competitive grant cycle.

 “Imagine taking a trip outside the area and returning to find that all the nonprofit organizations had vanished. Our community would be completely unrecognizable. Fortunately, we don’t have to be concerned about a scenario like that,” said Aaron Bedell, Executive Associate for the Foundation. “Our nonprofits are a vibrant, active, and growing part of West Texas. Their work enriches our quality of life in West Texas and reflects the character and caring nature of the people we call ‘neighbors’. The Foundation is very grateful to our donors and nonprofits for their passion and persistence.” Bedell introduced Grants Committee members Darlene Mays and Carolyn Stone who presented 35 nonprofit organizations with competitive grant awards:
  • Agape Counseling Services
  • Ballroom Marfa
  • Big Bend Parks and Recreation for Kids
  • Borderlands Research Institute
  • Boys & Girls Club of Midland
  • Boys & Girls Club of Odessa
  • Casa de Amigos
  • Centers for Children & Families
  • City of Big Spring Convention & Visitors Bureau
  • Crane County Historical Commission
  • Ellen Noel Art Museum of the Permian Basin
  • Food Pantry of Jeff Davis County
  • Fort Stockton Historical Society
  • Genesis Center of the Permian Basin
  • Globe of the Great Southwest, Inc.
  • Grand Companions
  • Hillcrest School
  • I-20 Wildlife Preserve
  • Marathon Foundation
  • Marathon Public Library
  • Midland Habitat for Humanity
  • Midland Shared Spaces
  • Midland Young Life
  • Museum of the Southwest
  • Nonprofit Management Center
  • Recording Library of West Texas
  • Rope for Youth
  • Samaritan Counseling Center
  • Senior Link Midland
  • Texas Alliance for Minorities in Engineering
  • The Way Retreat Center
  • The WELL - Hand of Grace
  • West Texas Food Bank
  • West Texas Opportunities
  • West Texas Public Radio 
In addition to making these competitive grant awards, the Foundation announced grants totaling $289,900 from the Dollie Ruth Neal Education Fund.  The purpose of the fund is to provide education opportunities for women across West Texas, with an emphasis on enabling single mothers to become self-sufficient. Guy McCrary, Foundation president and CEO, spoke about the impact of the Foundation in the Permian Basin region. “Since its humble beginnings, the community foundation has grown to include more than 290 permanent funds, serving communities in a 23-county region thanks to the generosity of its donors. While the Foundation’s assets have grown, so has its impact in West Texas communities: grants, scholarships, and distributions are projected to again top $10 million in 2016. Total Foundation awards since 1989 total are approximately $75 million.” Semi-annually, the Foundation announces competitive grant awards following review of applications submitted in the spring and fall.  Fall grant pre-applications are due in the Foundation’s offices on or before October 3, 2016.
+ more

Continuing a Legacy of Community Giving

Since 1989, Permian Basin Area Foundation has served as this region’s community foundation. Promoting a philosophy of “giving where you live,” the Foundation partners with generous donors to leave a lasting impact in communities throughout a multi-county region of West Texas.